Okresowe inspekcje auta

Przeprowadzanie cyklicznych inspekcji samochodu jest niesłychanie istotne. Jeżeli postanawiasz dalszą podróż zawsze należy zweryfikować, iż samochód gotowy jest do podróży. Nawet błyskawiczne sprawdzenie stanu technicznego może przyczynić się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapomnij o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a także tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak koloryt pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeśli płyn jest zabrudzony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana bądź mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do motoru. Olej silnikowy powinien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie powinien naśladować spalenizny.

Zaparkuj samochód na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć czujność na wszelkie uszkodzenia i brakujące elementy. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w silniku. Zrobić to możesz za pomocą specjalnego bagnetu sięgającego do wewnątrz bloku silnika. Pamiętaj, że przed sprawdzianem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego wykorzystując oznaczenia min/max w zbiorniku. Jeżeli będzie trzeba go trochę dolać, musisz mieć w pamięci aby użyć stosownego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia albo wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niedobrej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Upewnij się, iż oba podłączenia są mocne, nie powinieneś mieć możliwość nimi poruszać po podłączeniu. Jednak zwróć czujność, aby nie dokręcać ich nadmiernie mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu studzącego w zasobniku przelewowym. Jeżeli będzie trzeba dolać chłodziwa utwierdź się, że zakupiony płyn jest kompatybilny z w obecnej chwili użytkowanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika oraz ciśnienie – w razie potrzeby konieczne będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszystkie inne funkcje działają prawidłowo.

Po tej kontroli będziesz przygotowany do podróży. Awaria może się zdarzyć zawsze jednak w właściwie utrzymanym pojeździe przydarza się rzadziej, samochód będzie działał dłużej i lepiej.

Tekst napisany przy współpracy z dowóz paliwa Tarnowskie Góry